Jak zacząć łowić na Bałtyku?

Wybierasz się na urlop i nie możesz przeżyć tego czasu bez hobby jakim jest łowienie ryb? Nic dziwnego. Ciężko jest rozstać się z pasją, która nas odpręża. Z wędkowaniem nie musisz! Wybierając się nad polskie morze możesz doświadczyć niezwykłej przygody jaką jest łowienie ryb na Bałtyku. Wybierz się w rejs i przeżyj wspaniałą przygodę.

Sprzęt

Wybierając się na nadmorskie łowy warto zadbać o sprzęt. Przede wszystkim przyda Ci się mocna wędka i solidny kołowrotek. Przy połowach z kutra czy łodzi najlepsze będą wędki długości 2,40 – 2,70 m. Można też stosować dłuższe wędziska, dzięki czemu zasięg rzutu jest większy. Ciężar wyrzutu trzeba dostosować do miejsca w którym łowisz, podobnie jak średnicę żyłki. Mocniejsze wędki i nieco grubsze żyłki sprawdzą się na głębszych akwenach. Jeżeli łowisz z brzegu czy z pomostu spokojnie możesz zabrać cieńszą żyłkę. Pamiętaj, że sól zawarta w wodzie morskiej niszczy sprzęt. Po każdym użyciu dokładnie oczyść sprzęt za pomocą słodkiej, ciepłej wody z kranu. Dobry sprzęt jest podstawą sukcesu. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze. Ciepłe spodnie, wygodne buty i wiatroszczelna kurtka to podstawy morskich wypraw.

Przepisy

By móc zacząć łowić musisz najpierw mieć odpowiednie zezwolenie. Wiąże się to z opłatą. Nie jest jednak ona wysoka. Tydzień wędkarskiego szaleństwa kosztuje aktualnie kilka do kilkunastu złotych. Opłaty dokonuje się na konto Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego właściwego dla miejsca, w którym chcemy łowić. Zezwolenie jest ważne od momentu wpłaty. Potwierdzenie zapłaty musisz mieć przy sobie podczas łowienia. Oczywiście z dowodem tożsamości. Przy połowach z kutra czy łodzi musisz wcześniej zarezerwować miejsce. W każdym porcie znajdziesz osoby odpowiedzialne za organizację połowów. Wystarczy wykonać jeden telefon i już! Koszt takiego rejsu zależy od miejsca, zwykle waha się między 150 z 400 zł. Jednak przeżycie jest niesamowite, dlatego jeżeli chcesz spełnić swoje marzenie to dlaczego nie.

Co łowimy?

Niektóre rejsy są nastawione typowo na połów danego gatunku ryb. Często są to dorsze albo śledzie, a nawet łososie. W przybrzeżnych wodach Bałtyku z powodzeniem można też łowić słodkowodne gatunki drapieżników takie jak szczupaki, sandacze oraz piękne okonie. Spróbuj podpytać miejscowych wędkarzy, być może powiedzą Ci na jakie gatunki ryb w danym miejscu możesz liczyć. Przy połowie z brzegu dobrych brań możesz spodziewać się w portach, w ujściach rzek i miejscach łączenia się morza z jeziorami. Możesz korzystać też z falochronu. Unikaj za to zatłoczonych plaży. Łowienie tam może być niebezpieczne, a hałas przeważnie i tak ostrasza ryby.

Niezależnie od gatunku ryb, Twojego stopnia zaawansowania czy miejsca połowów trzeba mieć odpowiednie zezwolenie. Warto zwrócić uwagę na sprzęt i ubranie. Tak wyposażony możesz ruszać na połowy. Przeżywaj bezpiecznie swoje przygody. Dbaj o siebie i pamiętaj o załatwieniu formalności. Potem możesz ruszać ku spełnianiu marzeń.